Błazenek i ukwiał – związek prawie idealny

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zapewne każdemu, kto chciałby rozpocząć swoją przygodę z akwarystyką morską zależy na tym, aby efekt jego pracy nosił znamiona piękna i był źródłem estetycznych doznań. Dlatego bardzo istotne jest, by już na samym początku zdecydować się, jakie zwierzęta chcielibyśmy umieścić w naszym zbiorniku, a także znaleźć pomysł na odpowiednią aranżację akwarium. Dopiero wówczas będziemy w stanie dobrać optymalny rodzaj oświetlenia, filtrację oraz cyrkulację.

Ciekawym rozwiązaniem może być wykorzystanie zwierząt, które w naturze żyją ze sobą w symbiozie. Dzieje się tak chociażby w przypadku popularnego błazenka, a tak naprawdę Amphipriona. Te niewielkie rybki zamieszkują rafy od wschodnich wybrzeży Afryki do Polinezji Francuskiej i od Japonii po wschodnie krańce Australii. Imponująca jest ich różnorodność, szczególnie u północnych wybrzeży Nowej Gwinei – w Morzu Bismarcka, gdzie na jednej rafie można zaobserwować nawet 7 z 29 współcześnie zidentyfikowanych gatunków. W naturze istnieje bowiem wiele odmian tych barwnych, morskich ryb okoniokształtnych należących do rodziny garbikowatych, np. Amphiprion plamisty, klarkii, siodłowy, pomidorowy, złoty, melanopus, biciktus, sebae, sandaracinos, czy nigripes.

Błazenki przez swoje pogodne usposobienie, wyróżniające się barwy oraz dużą odporność są bardzo popularne i chętnie hodowane w akwariach morskich.

📣 Gdzie jest… błazenek, czyli amfiprion plamisty?

Czy wiecie, że błazenki żyją w symbiozie ze swoim ukwiałem, który…

Opublikowany przez MSC Polska – chroń morza i oceany Niedziela, 8 listopada 2020

W środowisku naturalnym błazenki pozostają w symbiozie z niektórymi gatunkami ukwiałów, chroniąc się pomiędzy ich polipami. Polipy te mają parzące właściwości, ale błazenkom nie robią żadnej krzywdy, wszak jeden ze składników znajdujących się w otoczce śluzowej błazenka chroni go przed poparzeniem. Odwdzięczając się za ochronę, ryba broni ukwiał przed wszelkimi drapieżnikami, które mogą mu zagrażać.

Błazenek praktycznie do końca życia wiąże się z jednym gospodarzem i z rzadka się od niego oddala. Gdyby ryba oddaliła się bowiem od gospodarza, szybko mogłaby stać się ofiarą drapieżników. W nagrodę błazenki utrzymują „opiekuna” w dobrej kondycji.

Amfipriony są jednymi z wyjątkowo osobliwych przykładów, gdy samiec może stać się… samicą. Jeśli dominująca samica ginie, jej rolę przejmuje wówczas osierocony partner, a jego miejsce zajmuje z kolei największy osobnik spośród młodych.

Entacmaea quadricolor to jeden z najefektowniejszych ukwiałów symbiotycznych występujących w akwariach, który bardzo lubi towarzystwo błazenków. Ukwiał ten preferuje średnią cyrkulację i mocne oświetlenie, gdyż odżywia się m.in. związkami organicznymi wytwarzanymi w jego ciele przez zooksantelle w procesie fotosyntezy. Żywi się również resztkami pozostawianymi przez Amphipriony, tym niemniej warto od czasu do czasu dokarmiać go także mrożonkami, wszak głodny ukwiał może wędrować w poszukiwaniu pokarmu. W hodowli wymaga stabilnych warunków chemiczno-fizycznych oraz miejsca, które mogłoby posłużyć mu za kryjówkę w momencie zagrożenia. Dorasta do 30 cm średnicy.

Błazenek oraz ukwiał stanowią związek przykuwający uwagę. Już sam ukwiał prezentuje się efektownie, natomiast błazenek swoją aktywnością czyni cały obraz bardziej dynamiczny, co sprawia, że z zainteresowaniem i nieskrywaną przyjemnością patrzy się na takie akwarium.

Zdjęcie wyróżniające: Wikipedia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*