Jak zatuszować trądzik makijażem?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

1. Wybór właściwego kremu/bazy

Pamiętaj, że zanim przejdziesz do makijażu musisz najpierw odpowiednio przygotować skórę. Użyj sprawdzonego kremu lub bazy pod makijaż. W ciągu dnia dobrze sprawdzają się bazy matujące lub lekkie nawilżające kremy. Jeśli przechodzisz kurację kwasami, obowiązkowo używaj kremu z filtrem.

2. Kryjący podkład

Znalezienie podkładu, który idealnie stapia się z cerą, jest kryjący i długo utrzymuje się na skórze może być trudne; pamiętaj jednak, że jeśli chcesz zatuszować trądzik makijażem, podkład o takich właściwościach będzie niezbędny. Na rynku jest obecnie mnóstwo kosmetyków niekomedogennych (tzn. takich, które nie zapychają porów). Zawsze możesz też spróbować podkładów mineralnych. Mają one krótki skład i zazwyczaj nie podrażniają skóry trądzikowej tak jak płynne podkłady.

Zawsze nakładaj podkład cienką warstwą. Można tu użyć pędzla typu flat top, popularnych obecnie gąbeczek, a nawet palców. Wszystko zależy od rodzaju podkładu i tego, jaki sposób preferujesz. Jeśli nałożenie jednej warstwy jest niewystarczające, dodaj kolejną cienką warstwę podkładu. Lepiej nałożyć dwie cienkie warstwy, niż jedną grubą „szpachlę”.

3. Jak zatuszować trądzik –  wybierz odpowiedni korektor

Kiedy podkład zastygnie, użyj kryjącego korektora do zatuszowania wszystkich niedoskonałości: krostek, blizn i przebarwień. Do tego celu najlepiej sprawdza się cieniutki pędzelek. Jeśli nie masz specjalnego pędzla do korektora, zawsze możesz użyć takiego do eyelinera. Jego kształt będzie idealny do dokładnego pokrycia nawet najmniejszych zaskórników. Im większy trądzik, tym więcej czasu trzeba będzie spędzić na dokładnym nałożeniu korektora.

Pamiętaj o dobraniu takiego odcienia korektora, który będzie współgrał z kolorytem cery. Zbyt jasny lub za ciemny korektor przyciągnie uwagę do twarzy i nie będzie spełniał swojego zadania, jakim jest zatuszowanie trądziku.

Przy nakładaniu korektora ważna jest technika: lepsze krycie uzyskasz wklepując kosmetyk niż go rozcierając. Nie musisz się wtedy obawiać, że przypadkowo zetrzesz podkład ze skóry.

4. Puder matujący – utrwalenie makijażu

Skóra trądzikowa ma tendencję do przetłuszczania się. Warto zatem rozważyć użycie niewielkiej ilości pudru matującego. Można go nałożyć na całą twarz, użyć tylko w strefie T (czoło, nos, broda) albo wyłącznie w tych miejscach, które najbardziej tego potrzebują.

Nakładając puder najlepiej jest użyć dużego, puchatego pędzla i wykonując niewielkie, okrężne ruchy „wcisnąć” puder w skórę.

Podsumowanie

Pamiętaj o przygotowaniu skóry zanim zaczniesz robić makijaż.

Zawsze staraj się, by makijaż był lekki i odwracał uwagę od trądziku. Nakładanie grubej warstwy podkładu stworzy efekt maski i tylko niepotrzebnie przyciągnie uwagę do zmian trądzikowych.

Dobierz idealny odcień podkładu i korektora do koloru Twojej cery. Nie zapomnij o tym, że niektóre podkłady oksydują. Nawet jeśli w chwili nałożenia kosmetyk wydaje się idealnie stapiać ze skórą, to po 15 minutach możesz być pomarańczowa na twarzy!

Korektor nakładaj punktowo na zmiany trądzikowe, a nie na całą twarz.

Teraz kiedy wiesz jak zatuszować niedoskonałości, możesz przystąpić do makijażu oczu i ust. Nie zapomnij też o różu i bronzerze. Dzięki temu Twoja cera będzie wyglądała świeżo i promiennie, a nikt z postronnych osób nie zorientuje się, że masz trądzik.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*