Kuchnia bez górnych szafek — wnętrzarski hit!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jednym z proponowanych trendów na 2022 rok są projekty kuchni, nieuwzględniające montażu górnych szafek. To dość niespotykane rozwiązanie i raczej niestosowane do tej pory. 

Przyzwyczailiśmy się do górnych szafek, gdzie możemy przechowywać produkty czy sprzęty. Kuchnie to również specyficzne pomieszczenia, w których staramy się dobrze zagospodarować niemal każdy centymetr, który jest na wagę złota. Skąd więc ten pomysł i jak się sprawdza w praktyce?

Już od jakiegoś czasu kuchnia bez górnych szafek nie zaskakuje. To często stosowanie rozwiązanie, charakterystyczne w niektórych stylach. Oczywiście, jak zawsze, taki wybór ma swoje plusy i minusy. Zdarzają się kuchnie, w których brak górnej zabudowy będzie źle wyglądać i – co więcej – okaże się, że zupełnie zdezorganizuje nam pracę. Wiele osób obawia się również, że nie będzie się to dobrze prezentować. 

Jednak brak górnych szafek nie musi wcale oznaczać, że wszelkie mankamenty i nieestetyczne przedmioty będą na widoku. Co więcej, przedmioty codziennego użytku i akcesoria kuchenne wystawione na zewnątrz na zawieszonych półkach czy relingach staną się ozdobą wnętrza, a samo korzystanie z nich będzie prostsze. To samo może dotyczyć przedmiotów ładnych, o których często zapominamy. Wystawienie ich na widoku z pewnością sprawi, że częściej po nie sięgniemy.

Jeśli nie szafki, to co?

Dekoracyjna codzienność

Brak górnej zabudowy rewelacyjnie sprawdzi się, kiedy nasza kuchnia połączona jest z salonem. Szafki wiszące możesz z powodzeniem zastąpić półkami, wysoką szafą kuchenną pełniącą funkcję spiżarki, relingami czy popularną wyspą. Przedmioty, na których ukryciu nam zależy, możemy schować również w dolnych szafkach, a zastawa czy pojemniki z jedzeniem dodatkowo ozdobią wnętrze, zwłaszcza jeśli postawimy na stylowe i dizajnerskie modele. Oczywiście, żeby tak się stało, musimy pamiętać, by nasza zastawa była raczej jednolita, naczynia czyste i estetyczne, a pojemniki czy słoiki w podobnym stylu. Niestety wystawienie przedmiotów „od sasa do lasa” wprowadzi tylko uczucie chaosu.

Wolna przestrzeń to także świetne miejsce na zamocowanie chociażby stojaka na wino. Na drewnianych bądź metalowych półkach możesz również ustawić zioła w estetycznych osłonkach. Oprócz ciekawej dekoracji będziesz mógł z nich korzystać na co dzień. Może to być bazylia, tymianek, oregano, a nawet pietruszka czy szczypiorek.

Odrobina światła

Często już na etapie projektowania kuchni decydujemy się na umieszczenie nad blatem, zwykle w pobliżu zlewu, dużego okna, które również uniemożliwia montaż górnych szafek. 

Ciekawym, a zarazem praktycznym rozwiązaniem na wypełnienie przestrzeni nad blatem będzie montaż dodatkowego oświetlenia, na przykład w formie kinkietów, które rewelacyjnie doświetlą blat roboczy i sprawią, że praca na nim będzie czystą przyjemnością. Pozwolą również stworzyć przyjemny, kameralny klimat już po zmroku, kiedy przygotowujemy lekką kolację, bądź dania do pracy na kolejny dzień.

Nie zapominajmy o ścianie

Kiedy mamy zabudowę górną, nie musimy troszczyć się o piękny wygląd ściany, gdyż i tak jest ona zasłonięta. Bez górnych szafek jest to aspekt, na który musimy zwrócić uwagę. Warto wtedy pomyśleć o dekoracyjnych płytkach, lamperii czy płytkach wielkoformatowych, które stworzą klimat i dodatkowo przyozdobią wnętrze.

Zdj. główne: midascode/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*