Balsam czy masło do ciała – co wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rynek kosmetyczny oferuje bardzo szeroką ofertę różnorodnych produktów do pielęgnacji ciała. Wśród nich największą popularnością cieszą się niewątpliwie balsamy oraz masła. Produkty te w zależności od rodzaju mają różnorodne spektrum działania – nawilżające, odżywcze czy działające kojącą na ewentualne występujące na ciele podrażnienia.

Produkty do pielęgnacji
Zasadniczą różnicą pomiędzy masłem do ciała, a balsamem jest przede wszystkim ich konsystencja. Większość balsamów jest stosunkowo rzadka oraz posiada płynną konsystencję. Natomiast masło służące do pielęgnacji są bardziej gęste oraz zazwyczaj tłuste. Różnice owych produktów wynikają również z właściwości pielęgnacyjnych tych dwóch rodzajów kosmetyków.

Trzeba pamiętać, że balsamy do ciała mają zadbać o odpowiednie nawodnienie naskórka. Ich lekka konsystencja oddziałuje na skórę wyłącznie powierzchownie oraz nie przenika do jej głębszych warstw. Na skutek tego regeneracja jest raczej znikoma, choć skóra zostaje zabezpieczona i staje się mniej podatna na ewentualne uszkodzenia oraz wysuszenie.

Masła do ciała (wśród najpopularniejszych produktów tego typu należy wymienić między innymi shea lub kakaowe) to produkty wzbogacone o specjalnie wyselekcjonowane składniki pielęgnacyjne, których zadaniem jest dogłębne nawilżenie skóry oraz jej odpowiednie natłuszczenie. Mają one również za zadanie długotrwałą regenerację naskórka oraz wzmocnienie tak zwanej warstwy hydrolipidowej skóry. Dzięki temu możliwe jest dogłębne jej nawilżenie, które otrzymuje się nawet przez kilka dni.

Kolejną różnicą pomiędzy tymi dwoma kosmetykami jest wchłanialność produktu. Balsamy z reguły o wiele szybciej wchłaniają się na skórze, co pozwala użytkować je praktycznie codziennie (nawet po kąpieli), bez konieczności oczekiwania na przeniknięcie produktu do głębszych warstw skóry. Masło, które jest zdecydowanie gęściejsze, potrzebuje znacznie więcej czasu na wchłonięcie się i uzyskanie efektów pielęgnacyjnych – z tego też tytułu nie sprawdzi się ono w sytuacjach, kiedy dana osoba nie ma zbyt wiele czasu na pielęgnację skóry.

Decyzja dotycząca tego, czy do nawilżania skóry używać balsamu czy masła do ciała jest w dużej mierze indywidualna i powinna być podjęta na podstawie dopasowania produktu do wymagań i potrzeb skóry. Ta bardzo sucha i odwodniona potrzebuje sporej dawki odżywiających i nawilżających substancji, dlatego też z pewnością lepszy wpływ na nią będą miały masła do ciała. Z potrzebami mniej wymagającej skóry spokojnie poradzi sobie każdy balsam.

Optymalnym sposobem użytkowania obu produktów jest ich zamienne stosowanie. Bardzo często zdarza się bowiem, że w zależności od pory roku skóra ma różne potrzeby – zazwyczaj w zimę potrzebuje ona większego nawilżenia (wtedy doskonale sprawdzi się masło), a latem można stosować balsam. Można również codziennie używać w pielęgnacji skóry lekkiego balsamu nawilżającego, a raz czy dwa razy w tygodniu zafundować skórze o wiele głębszą oraz kompleksową pielęgnację za sprawą masła do ciała.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*